header image
Ana Sayfa
Hakkımda
Ses Bilgisi
Ses Eğitimi
Sahne Bilgisi
Online Dersler
Nodül Tedavisi
Şan Workshop
Şan Forumları
Vokalist Stüdyo
Öncesi & Sonrası
Referans Videoları
Hediye Şandersi !
Ögrenci Performansları
Video Dersler (Uzman Tv)
Video Dersler (Youtube)
Yücelen Müzik Yapım
İletişim
Ana Sayfa arrow Ses Bilgisi
Ses Bilgisi
Sesin Oluşumu
Yazar Selahattin İçli   
Canlı varlıklar en basit yaradılışlı olan uçucu böceklerden itibaren, yaşantıların değişik ihtiyaçlarını karşılamak yönünden ses çıkarmak zorunluluğundadırlar. Korku düşmanlarına benzer diğer varlıklara bildirmek, aşk çağrımı yapmak, başka canlıları korkutmak için ses lüzumlu bir araç olarak görülmektedir...
Konunun Devamı...
Sesin Duygusal Değeri
Yazar Selahattin İçli   
İnsanı insanca hareket ettiren özelliklerden belki de en önde geleni sestir.Ses kişinin ruhsal ve zekâ ile ilgili özelliklerini sonsuz imkanları ile ortaya koyar.Ruhsal yapımızın dışarıya aksetmesinde en büyük araç olduğundan,bunun değerini bilenler elinde kişiliklerinin maddi ve manevi oluşumunu güçlendirir.
Konunun Devamı...
Ses Organları
Yazar Mehmet Ömür   
Bu sistem veya organlar grubu sesin husule getirilmesinde tek başlarına görev almakta iseler de, gayeye uygun bir ses çıkarılması için bunların beraberce çalışmaları şarttır. Bu sistemlerin üzerinde, bunların beraberce ahenkli çalışmalarını temin için başka bir organ daha mevcuttur. 0 da hemen bilineceği gibi santral sinir sistemi veya kısaca beyin dediğimiz organımızdır. Organizmadaki bütün görev ve ronksiyonları idare eden beyin, kendisinde bulunan işitme merkezi ve konuşma merkezi ile şarkı söylememizde en önemli rolü oynar...
Konunun Devamı...
Ses Çıkarmak
Yazar Emre Yücelen   
Anatomistlerin ilk farkettikleri şey,gırtlağın olağanüstü süspansiyon özelliğiydi.Boyun kaidesi ile kafa kaidesi arasına yerleşmiş kaslar yay gibi gerilerek gırtlağın,boyunda çeşitli pozisyonlara girmesine yol açarlar.Bu,aynı zamanda gırtlağın dışarıdan gelebilecek her türlü darbeye karşı korunmasını da sağlamış olur.Bunu sağlayan ise gırtlaktaki kıkırdakların elastik olmasıdır..
Konunun Devamı...
Sesin Korunması
Yazar Mehmet Ömür   
Türkiye'de ki profesyonel ses sanatçılarının en önemli sorunlarından biri, seslerindeki bozulma nedeniyle başvuracakları yeterli sayıda foniatrın olmayışıdır. Foniatr, müziğin temel bilgilerine sahip, şan tekniğini de bilen ve sadece ses bozuklukları ile ilgilenen Kulak, Burun Boğaz uzmanıdır.
Konunun Devamı...
Seslerin Sınıflandırılması
Yazar Emre Yücelen   
Ses sanatçıların işlenmiş ve yerleşmiş sesleri bir takım sınıflara ayrılır. Aynı sınıfiaki sesleri birbirine benzeyen tarafları olur. Bu benzeyişler genişlik, renk ve hareketlilik bakımlarından olabilir. Her ses bağlı olduğu ses sınıfında olması gereken ses genişliğine, renge ve özelliklere sahip olmalıdır..
Konunun Devamı...
Ses Hastalıkları
Yazar Emre Yücelen   
Birçok insan için şikâyet nedeni olmayan durumlar, ses sanatçıları, özellikle de opera sanatçıları için son derece sıkıntı verici sorunlar yumağı haline gelebilir..
Konunun Devamı...
Neden Her İnsanın Sesi Farklıdır ?
Yazar Emre Yücelen   
İnsan sesi, daha doğrusu insan konuşması oluşurken katkıda bulunan o kadar çok şey vardır ki, bunlar bir araya gelince iki insanın konuşmasının aynı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta her bireyin konuşması o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekansları yok edilmesine
rağmen, açar açmaz 'merhaba' deyişinden karşımızdaki kişiyi
tanıyabiliriz.

Konunun Devamı...
Sese Faydalı Bitkiler
Yazar Emre Yücelen   
Yöresel olarak farfaraotu, kavalak, sulandıkotu adlarıyla da anılır. Hemen hemen kokusuz ve acı lezzetlidir. Glikozit içermektedir. Bitkinin, kış stoku için toplayacağımız organı çiçekleridir. Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleri ile; bronşit, gırtlak ve ağız boşluğu nezlesi, bronşiyal astım ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer tüberkülozunda büyük bir başarıyla kullanılabilir. Uzun süreli öksürüklerde ve ızdırap verici ses kısıklıklarında, gün boyunca sık sık balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilebilir.

Konunun Devamı...
Şan ve Profesyonel Albüm Kayıt Stüdyosu. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. /
Tel : 05342082502
Emre Yücelen Stüdyo Web Sitesi
Emre Yücelen & Gülben Ergen

Müzik Kulağı Çalışması

 

Müzik Kulağı Anketi
Kulak Çalışma Anketi